Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Egyre több menekült érkezik a szerb-magyar határra, valószínűleg még szeptember 15-e előtt át akarnak jutni a schengeni határon. A határ azon részén, ahol még nem épült ki a drótakadály a rendőrök mellett fegyveres katonák is védik a határt.
Látványosan növekszik a szerb-magyar határra érkező migránsok száma, a főként a Közel-Keletről érkezők ugyanis igyekeznek minél hamarabb, még szeptember 15-e előtt átjutni a schengeni határon – mondta Bacskulin István, a szerb-magyar határváron fekvő Horgos polgármestere az MTI tudósítójának szombaton. A polgármester úgy fogalmazott: belegondolni sem mer, mi történik azt követően, hogy Magyarország szigorít a határellenőrzésen, illetve lezárja a vasúti határátkelőket is, amelyeken át most a migránsok Magyarországra jutnak.
Lehetségesnek tartja, hogy az 5700 fős településen 2-3 nap alatt kétszer ennyi migráns ragad. Elmondta, pénteken több mint hetven, migránsokkal teli autóbusz érkezett Horgosra, és szombaton is legalább ennyi várható, folyamatosan futnak be a Belgrádból, Szabadkáról és a szerb-macedón határ melletti Presevóból induló járatok. A reggeli órákban és délelőtt a zöldhatár felől a sűrű ködben folyamatosan érkeztek az emberek a gyűjtőpontra. A határnál, ahol a Horgos-Szeged vasútvonal miatt nem épült drótakadály a rendőrök mellett hátukon AK-47-es gépkarabélyt viselő katonák is posztoltak.
Látványosan gyorsan, „futólépésben” igyekeznek Magyarország felé, és biztosan többen vannak annál, mint ahány embert a magyar hatóságok regisztrálnak. A migránsok továbbra is a gyümölcsösökön és a szőlőültetvényeken át indulnak meg a zöldhatár felé – magyarázta Bacskulin István –, emiatt nagy károkat okoznak a termelőknek. Néhány napja például azért tördelték le a gyümölcsfák ágait, hogy tábortüzeket gyújtsanak, az idő ugyanis nagyon lehűlt - részletezte a polgármester.
Magyarkanizsán augusztus elején felállítottak egy pihenőhelyet, hogy a migránsok ne a város központjában található parkokban aludjanak. A magyar határ melletti településre azonban naponta 4-5 ezer migráns érkezik, a pihenőhely pedig csak 800-1000 személy elszállásolására alkalmas. Lackó Róbert, Magyarkanizsa képviselő-testületének elnöke korábban úgy fogalmazott: ez a pihenőhely nem alkalmas arra, hogy a migránsok itt vészeljék át a telet, a hideg évszakban más megoldást kell találni. A pihenőhely pénteken 250 új, összeszerelhető tábori ágyat kapott.
A helyszínen Aleksandar Vulin szociális ügyi miniszter ugyanakkor aggodalmának adott hangot, mert szeptember 15-től ennek a településnek is egy nem várt helyzettel kell szembenéznie, nem lehet tudni ugyanis, hogy mire lehet számítani a szigorúbb határellenőrzést követően. „Az eddigieknél is nagyobb nyomásra számítunk, hiszen a magyar határrendészeti intézkedések megszigorítása miatt a migránsok közül sokkal többen és nyilván jóval hosszabb ideig tartózkodnak majd itt térségünkben, mert nem tudnak olyan gyorsan átjutni a határon, mint eddig. Erre fel kell készülnünk, különösen a hidegebb idő közeledtére való tekintettel” – fogalmazott a tárcavezető a Vajdaság Ma című hírportál beszámolója szerint.
A legtöbb autóbusz és vonat Presevóból és Belgrádból Szabadkára érkezik, a városban azonban egyre kevesebb migránst látni. Maglai Jenő polgármester a szabadkai Pannon RTV-nek elmondta: az illetékesek igyekeznek a migránsokat a pályaudvarokra, valamint Horgosra és Magyarkanizsára irányítani. Hozzátette, hogy október végéig elkészül egy ideiglenes befogadóközpont, ahol a migránsok megpihenhetnek, és megfelelő ellátást kaphatnak.